Bądź sobą – tylko tego potrzebujesz podczas prezentacji!
 

DSC046361 8 pomysłów na świetny temat prezentacjiOstatnio przeczytałem, po raz drugi książkę Wyznania mówcy Scotta Berkuna.
Jeśli jesteś po lekturze mojego poradnika Nie boję się mówić, to „Wyznania mówcy” na pewno Ci się spodobają. Dlaczego? Bo to również jest rodzaj osobistego poradnika z anegdotami, historiami, przykładami z życia prezentera i co ważne (przynajmniej dla mnie) z poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Nie zamierzam pisać pełnej recenzji książki Berkuna. Zaprezentuję Ci natomiast 8 pomysłów na tytuł prezentacji, zaczerpniętych z tej publikacji. Dokładniej opiszę jeden z przykładów podanych przez Berkuna na to jak stworzyć prezentację na, delikatnie mówiąc, zakręcony temat!

Dlaczego tytuł prezentacji jest tak ważny? Już wyjaśniam…

Większość prezenterów nadaje swoim prezentacjom nudne tytuły. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Być może wychodzą z założenia, że tytuł nie jest ważny a treść. Nic bardziej mylnego! Są przynajmniej dwa powody, dla których warto przyłożyć się do tego etapu tworzenia prezentacji.
Pierwszy: intrygujący temat zainteresuje widzów, którzy nie wiedzą przecież czy Twoje wystąpienie będzie ciekawe. Po przeczytaniu ogłoszenia albo treści slajdu tytułowego pomyślą: „to powinno być interesujące”.
Drugi: ciekawie sformułowany temat pozwoli Tobie w prosty, przyjemny i łatwy sposób stworzyć treść wystąpienia.

Gdy masz już świadomość jakie znaczenie ma dobrze „sprzedany” temat Twojego wystąpienia możemy przejść (w końcu, Robercie!) do obiecanych 8 szablonów tematów. Oto one:

1. Pięć problemów związanych z /wybrana kwestia/ i sposoby ich rozwiązania.
2. Dlaczego /wybrana kwestia/ jest zła i jak na to zaradzić.
3. Błędy, które popełniłem przy /wybrana czynność/ i czego mnie to nauczyło.
4. Najczęściej zadawane pytania i najlepsze odpowiedzi na temat /wybrana kwestia/.
5. Cała prawda o /wybrana kwestia/ i sposoby jej wykorzystania.
6. Ciekawe sztuczki i specjalne triki stosowane przez ekspertów od /wybrana kwestia/.
7. Pięć powodów, dla których odniesiesz sukces w /wybrana kwestia/.
8. Dlaczego /wybrana kwestia/ odmieni na zawsze twoje życie natychmiast i bez żadnych kosztów :)

Dlaczego jedzenie sera pomoże Ci uratować życie?

ser 8 pomysłów na świetny temat prezentacji

Interesujący temat pomoże Ci skoncentrować się na tym, co chcesz powiedzieć nawet jeśli nie masz pewności co do twoich pomysłów.
Weźmy temat „serowy” ze śródtytułu powyżej. Zorganizuj sobie kartkę papieru, długopis i zapisz wszystkie pomysły, nawet te najbardziej odjazdowe. Twoja lista może wyglądać tak:
1. Ser jest smaczny (kto nie lubi sera? skąd mogę dowiedzieć się jaki odsetek ludzi nie je sera?)
2. Ser ma ciekawe i zabawne nazwy (Chevrefin, Mascarpone, Parrano)
3. Ser ma dużo wapnia i innych cennych składników (czy to prawda? a co z tłuszczem?)
4. czy jedzenie sera jest zdrowe? Czy ktoś kiedyś umarł po zjedzeniu sera ?!
5. Dlaczego ser szwajcarski ma dziury?
6. Makaron z serem. Dlaczego jest tak popularny? Czy to sprawka producentów sera?
7. Czy można zamówić ser drogą pocztową? Czy w internecie są sklepy z serami?
8. Czy wszystkie sery są smaczne?
9. Kto wymyślił ser? od kiedy ludzie go jedzą?
itd.

Mając taką wstępną listę pytań/problemów zabierz się do działania. Pogadaj z rodziną, znajomymi co wiedzą na temat sera. Poszperaj w internecie, książkach kucharskich. Rozwiń swoją listę. Dobrze aby znalazło się na niej 12 do 15 pomysłów. Potem ułóż tematy w kolejności od tych, co do których masz pewność, że będą ciekawe (i da je się w ogóle rozwinąć) aż po te najbardziej dziwne, niedokończone i kompletnie zwariowane.

Teraz masz już dobry początek prezentacji. Pozostaje Ci „tylko” znaleźć odpowiedzi/ciekawe rozwinięcia poszczególnych pomysłów. Tak stworzona prezentacja, na każdy, nawet najbardziej szalony temat na pewno zainteresuje widzów!

Pomysły zawarte w tym artykule zaczerpnąłem z książki „Wyznania mówcy” autorstwa Scotta Berkuna. Znajdziesz w niej więcej takich kreatywnych treści. Polecam!

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - -

Nie zamierzam rzucać się na Ciebie, jakby mogło sugerować moje zdjęcie na górze artykułu. To po prostu jedno z ujęć, jakie zrobiliśmy z moim synem, Szymonem podczas „sesji fotograficznej” :) Uznałem je za najciekawsze, nie ma żadnego związku z treścią, no poza tym, że wszyscy w rodzinie lubimy ser i czasami o niego walczymy

- – - – - – - – - – -  – - – - – - – -

Share on Facebook

No related posts.

10 komentarzy do “8 pomysłów na świetny temat prezentacji”

 1. Robercie Twój wpis dzisiejszy bardzo mnie pokrzepił i wywołał uśmiech na twarzy. Jak zwykle genialne i proste rozwiązania, nie omieszkam poinformować twarzoksiążki o Twoich poczynaniach…

  pozdrawiam serowo
  AnnaMariaDębniak.pl

 2. henryk pisze:

  Robercie – plan wykładu, planem.
  Wg dobrego przygotowania powinno wszystko wyjść na cacy. Ale?
  Czy pomimo rzetelnego dopracowania wszystkich szczegółów nie zdarzyło Ci się, że ktoś albo ktosie rozwalili Ci prezentację?
  możesz odpowiedzieć na emaila.

  A co do serów polecam Ementaler z Tymbarku, b. dobry np. do piwka. Jest to ser ok 80 cm średnicy, grubości ok 20cm i masę dziur o średnicy do 2 cm. Mówię to bo kiedyś zajmowałem się sprzedażą w szczególności serów z całej Polski. W większości są dużo lepsze od przereklamowanych Francuskich.

  A więc smaczego przegryzania przy małym jasnym.
  pozdrawiam Cię, a też i Anię
  henryk

  • Robert Ważyński pisze:

   Henryku,

   pewnie, że mi się zdarzyło!A czasami nawet na własną prośbę :( Raz prowadziłem szkolenie i poruszyłem temat, na którym za bardzo się nie znałem. chciałem coś „zasygnalizować” a okazało się, że uczestników bardzo to interesuje… Mieli sporo wątpliwości i pytań, na które nie za bardzo wiedziałem co odpowiadać. To był fatalny moment szkolenia… Jedynym wyjściem jest spisanie pytań i obietnica przygotowania dodatkowych materiałów w interesującej kwestii i przesłanie ich kursantom w późniejszym terminie.
   Co do „trudnych uczestników” to miałem wiele takich sytuacji. zarzucano mi publicznie niekompetencję a nawet kłamstwo! gdy okazało się, że jednak nie skłamałem, to nawet nie usłyszałem „przepraszam” z ust pani, która mnie tak bezczelnie potraktowała. Samo życie :)

   Bardzo dziękuję za polecenie smakowitych kąsków do mojej serowej kuchni, na pewno skorzystam!

   pozdrawiam
   PS. Piwo odstawiłem bo muszę zrzucić kilka kilogramów ale „poratuję się” winem :)

  • Również pozdrawiam Henryku :)

   Ania

 3. Anita pisze:

  witam, podoba mi się artykuł, na pewno wykorzystam w pracy. Pozdrawiam

 4. Ciekawą sprawę poruszyłeś. Mnie zawsze interesowało, czy takie tematy nie lepiej wybierać najpierw określając grupę docelową szkolenia. Masz może jakieś doświadczenia w tym polu?

  pozdrawiam
  Marlena

  • Robert Ważyński pisze:

   Marleno,

   temat z serem jest przykładem ‘zakręconego” tytułu. To pomysł na to jak „sprzedać” swoją prezentację. Wydaje mi się on lepszym od prezentacji np. „Plusy i minusy jedzenia sera”, która to prezentacja mogłaby być częścią kongresu producentów sera :)
   Oczywiście musimy określić co interesuje nasze audytorium [mówię o tym w cyklu video "Prezentacja w 60 minut", znajdziesz je w kategorii video] a następnie „podrasować” temat naszego wykładu lub szkolenia tak aby jak najwięcej osób chciało nas wysłuchać.
   pozdrawiam i dziękuję za komentarz (chyba pierwszy?)

 5. Teresa Ewa Leśniak pisze:

  Robercie, z okazji 2-giej rocznicy rozpoczęcia przez Ciebie działalności w internecie serdecznie Ci gratuluję wytrwałości, systematyczności, interesujących wpisów i filmików. Wiem, że najlepsze jeszcze przed Tobą :)

  • Robert Ważyński pisze:

   Tereso,

   bardzo dziękuję za życzenia :) Dla takich czytelników chce się pracować, choć może praca to nie najlepsze określenie… Lepiej nazwę to pasją.

   pozdrawiam

 6. Marek pisze:

  Ja również przyłączę się do życzeń. W pierwszej kolejności podziękuję Ci Robercie za dużo trafnej i merytorycznie ciekawej wiedzy, którą udostępniasz za darmo. Sądzę, że masz wyjątkowy talent do pisania o rzeczach oczywistych w sposób, który zmusza do zastanowienia i skupienia się nad poruszaną przez Ciebie kwestią. Z każdego Twojego tekstu „emanuje” ciepło i pozytywne nastawienie do życia. To bardzo pokrzepiające. Chciałbym abyś nie ustawał w publikowaniu swoich tekstów. Jestem przekonany, że Twoja wiedza i doświadczenie są ponadprzeciętne, a fakt, że chcesz dzielić się nią na łamach bloga za darmo zasługuje na podziw i uznanie.
  Zapraszam Cię i wszystkich czytających do nowego portalu społecznościowego SiteTalk Możesz się zapisać klikając http://mysitetalk.pl/s.php?id=marekzadecki01 Powiem tylko, że warto zapisać się już teraz, gdyż od marca można zacząć zarabiać pieniądze za samą aktywność.
  Pozdrawiam serdecznie
  Marek Zadęcki.

Skomentuj

Subskrybuj bez komentowania