Bądź sobą – tylko tego potrzebujesz podczas prezentacji!
 

Takie pytanie zadają sobie chyba wszyscy, którzy chcą lub muszą występować publicznie np. w ramach swoich obowiązków zawodowych. Od razu chcę Ci powiedzieć coś co powinno być dla Ciebie dobrą wiadomością:

Umiejętność publicznego występowania to nie jest kwestia talentu, ale pracy!

Wynika z tego wniosek, że publicznego przemawiania można się nauczyć. Na samym początku pracy jako mówca, prezenter  możesz czuć pewien dyskomfort. Dopóki nie masz wprawy Twoje nowe zajęcie będzie dostarczać Ci stresów.

Jeśli ten stres okaże się nie do pokonania, zmień pracę lub stanowisko  (mam jednak nadzieję, że nie jest tak źle).

Masz zatem dwie możliwości:

1. Możesz utrzymywać ten stan i za każdym razem wychodząc przed audytorium stresować się.

2. Możesz też podejść do tego jak do innych zadań w Twoim życiu i po prostu nauczyć się prezentacji publicznych!

Jak domyślasz się, polecam Ci to ostatnie rozwiązanie.

Pamiętasz gdy po raz pierwszy usiadłeś przed komputerem i musiałeś nauczyć się korzystać z jakiegoś programu komputerowego lub chociaż kilku funkcji? Wszystko wtedy wydawało się trudne, skomplikowane. Zapewne teraz nie masz problemu z korzystaniem z tego oprogramowania.

Tak samo jest z wystąpieniami publicznymi.  Teraz wydają Ci się nie do opanowania. „Ta wrogo nastawiona widownia, a może ktoś zada mi pytanie, na które nie znam odpowiedzi, a może nie zainteresuje ich moja prezentacja, a może…” – takie myśli kłębią Ci się w głowie.

Potrzebujesz czasu, czasu i jeszcze raz czasu aby wyrzucić z głowy te wszystkie negatywne myśli. Potrzebujesz kolejnych, coraz lepszych wystąpień aby nabrać pewności siebie. Potrzebujesz takich rzeczy jak trening i praktyka. Wykorzystuj każdą okazję do tego aby jako mówca stanąć przed audytorium (nawet jeśli to audytorium składa się z kilku znajomych)

Wyobraź sobie swoją prezentację za jakiś czas.  Po zakończonym wystąpieniu podchodzą do Ciebie koledzy z pracy gratulując. Jedna z osób mówi: Kurczę, chciałbym być takim dobrym mówca jak Ty! Czy ty nigdy się nie denerwujesz?

To miłe uczucie, prawda?

Share on Facebook

No related posts.

2 komentarzy do “Czy mam talent do publicznego przemawiania?”

 1. Eryk pisze:

  Dzięki za pokrzepiające słowa:-) Przymierzam się do nakręcenia filmików w formie szkolenia. Świetny blogi dużo wartościowej, praktycznej wiedzy. Na pewno będę tu często zaglądał.

  Pozdrawiam
  Eryk

  • Robert Ważyński pisze:

   Eryku,

   a ja dziękuję za pochwałę bloga :)
   nie wiem czy jesteś na mojej liście adresowej. Jeśli nie, to możesz zapisać się na nią i otrzymywac ode mnie regularnie (raz na tydzień) wiadomość co nowego na blogu. Formularz na górze strony po prawej stronie.

   pozdrawiam

Skomentuj

Subskrybuj bez komentowania